Archiwum1

Lego nad Bałtykiem

Nie trzeba jechać aż do Legolandu. Nad Zatoką Pucką w Swarzewie można zobaczyć małe i większe cudeńka stworzone z ponad miliona klocków Lego. Tuż przy drodze z Pucka do Władysławowa znajduje nowy budynek „Muzeum Kocham Bałtyk” po brzegi wypełniony klockami Lego. Na parterze znajdują się stanowiska z całą masą klocków pozwalające na zbudowanie własnego modelu i możliwością zakupienia wykonanej pracy – płacimy za wagę zużytych klocków.

Suchacz i okolice na kanale TVP Historia


Dzisiaj rano (02.08.2015) na kanale TVP historia miała miejsce premiera ogólnopolska 6 odcinka z cyklu filmów „Z naturą na co dzień”. Jest to dobra promocja Suchacza i naszych okolic. Powtórka 08.08.2015 r. godz. 13:30 (TVP Historia), planowane są również emisje na TVP Regionalna i TVP Polonia.

Baltic Sail 2015


04.07.2015 – wyjazd na Batic Sail do Gdańska. Podczas tegorocznego święta żaglowców kaprowie z Suchacza zaokrętowali się na statek Libava… Pływaliśmy, strzelaliśmy z armaty do litewskiego „Brabandera” i zawarliśmy znajomość z łotewsko-rosyjską załogą. Kapitanowi wręczyliśmy replikę elbląskiego talara z 1651r. – monetę pasującą do epoki pierwowzoru Libavy. Oprócz turystów na pokładzie była jeszcze grupa odtwórców historycznych z Gdańska w strojach bardzo przypominających nasze kaperskie.

LIBAVA – jednostka dość charakterystyczna, pływająca pod banderą łotewską. Zbudowana została w 2008 roku w Pietrozawodsku a jej konstrukcja inspirowana była XVII-wiecznymi statkami z czasów słynnego księcia Kurlandii, Jakuba Kettlera. W procesie budowy dochowano wszelkich starań, aby konstrukcja i takielunek przypominały jednostki z tamtych czasów. Statek ma niecałe 17 m długości, kadłub wykonany z wytrzymałego drewna, posiada mocny silnik i nowoczesne przyrządy nawigacyjne. Zadbano również o komfort – jednostka posiada pięć podwójnych kabin, z ogrzewaniem i prysznicem oraz wspólną część z sauną – co raczej trudno sobie wyobrazić za czasów panowania władców XVII-wiecznej Kurlandii 😉 – posiada całkiem sprawne armaty! 😉 Żaglowiec, którego kapitanem jest Anatoly Molokanov bierze udział w wielu morskich wydarzeniach na Bałtyku.

Wycieczka do Gdańska


24.06.2015 roku na zaproszenie Pana Henryka wspierającego szkołę od początku jej istnienia, uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Kaprów Polskich w Suchaczu mieli okazję odbyć rejs na pokładzie szkunera gaflowego „Kapitan Borchardt”.

 

Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie gminy Tolkmicko.


W dniu16 czerwca o godzinie 17.30 w świetlicy wiejskiej w Suchaczu odbędzie się spotkanie mieszkańców Sołectwa Suchacz z udziałem Dyrektora Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu, przedstawiciela Zakładu Cleaner oraz przedstawicieli Urzędu Miasta i Gminy Tolkmicko dotyczące realizacji  systemu gospodarki odpadami komunalnymi (wywozu śmieci) w gminie Tolkmicko. Organizatorami spotkania są między innymi radne z Suchacza: Wiesława Pokropska i Jolanta Grzebiela, które  znalazły się w gronie 8 osób głosujacych za podwyżką opłat.
Będzie okazja zapytać o skuteczność urzędników w egzekwowaniu opłat i decyzje administracyjne burmistrza dotyczące nakładania opłaty wobec osób niezgłaszających deklaracji. Ze złożonych 
deklaracji wynika, że naszą gminę zamieszkuje o wiele mniej osób niż w oficjalnych statystykach – sprawdzanie i nakładanie opłat w takim przypadku należy do obowiązków burmistrza.

Znacznie łatwiejszym sposobem jest jednak podnoszenie opłat dla pozostałych mieszkańców. Stawki są do 25% większe niż w sąsiednich gminach Elbląg i Frombork. Porównując opłaty do sąsiedniej gminy Milejewo można przeżyć już szok !

Za 5 osobową rodzinę segregującą odpady zapłacimy w gminie Tolkmicko 600zł rocznie, a bez segregacji 1080zł rocznie – po podwyżce.
Taka sama rodzina w gminie
 Milejewo zapłaci z segregacją 192zł rocznie, a bez segregacji 360zł rocznie – po podwyżce.
TO JEST TRZYKROTNA RÓŻNICA ! Kto wierzy, że mieszkaniec gminy Tolkmicko „produkuje” 300% więcej śmieci niż mieszkaniec sąsiedniego Milejewa? Wynika, że burmistrz Tolkmicka i część radnych.
Warto dodać, że:
 obie gminy od początku obsługuje ta sama firma wywożąca śmieci
 śmieci są wywożone do tego samego zakładu w Elblągu
 odległości dowozu w gminie Tolkmicko są  porównywalne
 po podwyższeniu stawki na miesiące letnie gdzie śmieci są najbardziej dokuczliwe obniżono dwukrotnie częstotliwość ich odbierania
Podwyżka opłat za odbieranie odpadów komunalnych w gminie Tolkmicko dotyczyła tylko mieszkańców, osoby prowadzące działalność płacą starą stawkę i są rozliczane za ilość odbieranych śmieci, a nie od osoby.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.