Archiwum2

Co w Urzędzie Gminy Tolkmicko na Wigilię?

” Trzy gminy z Warmii i Mazur nie mogą uchwalić budżetów na przyszły rok – tak zadecydowała Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie, po analizie projektów przyszłorocznych uchwał budżetowych. Ruciane-Nida, Tolkmicko i Milejewo mają za wysoki poziom zadłużenia, dlatego nie wolno im uchwalić budżetów. Zamiast tego mają przygotować programy naprawcze, pokazujące, jak zmniejszyć dług.

Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie Iwona Bendorf-Bundorf przyznaje, że taki plan naprawczy zazwyczaj oznacza brak możliwości inwestowania i rozwijania się gminy.
Zgodnie z przepisami, gminy powinny przedstawić plany naprawcze w ciągu 45 dni.

Ważne tylko, że na wybory ludzie uwierzyli w świetlaną przyszłość i dokonania naszych włodarzy. Chyba za dużo pieniędzy było, a zdecydowanie za mało umiejętności wydawania. Ludzie jednak lubili słuchać słów „mamy na wszystko, zrobimy”. 50 milionów z Urzędu Morskiego, 27 milionów pozyskanych z różnych programów , gdzie są te pieniądze? Stabilny rozwój gminy to jednak nie gra w Monopoly, aby więcej domków nastawiać i będzie super – teraz to trzeba utrzymać. Nieprzemyślane, za drogie w utrzymaniu lub całkowicie niepotrzebne inwestycje dadzą się we znaki. Targowisko miejskie – projekt który otrzymał 0 punktów w konkursie, a jest zrealizowany. Pytanie dla kogo? Teraz to bajki pisać, albo pietruszkę na rynku sprzedawać, jak ktoś to jeszcze będzie chciał kupić…..

Mały Jubileusz – 10.000 rzeczywistych odwiedzających, 3.912.461 „kliknięć” w serwisie

W oparciu o dokładne statystyki od dnia 04.03.2012 stronę suchacz.com.pl odwiedziło 10.000 osób z całego świata. W dniu dzisiejszym 05.12.2014 o godzinie 16:51,20 jubileuszowym odwiedzającym została osoba z Tolkmicka.
Trochę statystyk:
 poza Polską łącznie 57 krajów : Niemcy 378, USA 225, Brazylia 141, Francja 131, W.Brytania 69, Rosja 29, Włochy 26, Holandia 15, Austria 13, Hiszpania Irlandia po 11, Portugalia Czechy 9, Norwegia Chiny 8, Argentyna Meksyk 7, Chile Filipiny Dania Belgia 5, Kolumbia Albania 4, Kanada Ekwador Szwecja Grecja 3, Wenezuela Tajlandia Wietnam Tajwan Nowa Zelandia Konopia Słowenia Rumunia Litwa 2, Salwador Honduras Kostaryka Dominikana Puertoryko Peru Maroko Algieria Senegal Etiopia Angola Zambia Izrael Oman Nepal Bangladesz Japonia Australia Indonezja Malezja Szwajcaria Chorwacja po jednej osobie.

Polecam ciekawostki o CBD: Olej konopny gdzie kupić?

26.11.2014 –  Siłownia Fit Park w Suchaczu

Pracownicy toruńskiej firmy „ZAMA” w dniu dzisiejszym przed godziną 22 zakończyli prace montażowe przy siłowni zewnętrznej Fit Park zakupionej z tegorocznego funduszu sołeckiego. Po trwających parę miesięcy staraniach Rady Sołeckiej mieszkańcy Suchacza mają już możliwość ćwiczenia na świeżym powietrzu. Siłownie plenerowe są coraz popularniejszym miejscem ćwiczeń, wypoczynku i spotkań lokalnych społeczności. Pozwalają osobom w każdym wieku wrócić do zdrowego i aktywnego trybu życia.
” Siłownia plenerowa to nic innego jak urządzenia do ćwiczeń siłowych Fit Park umieszczone na świeżym powietrzu. Ćwiczenia na urządzeniach FitPark są łatwe, przyjemne i dostępne dla każdego, a efektem ćwiczeń w outdoor fitness jest lepsza kondycja i szczuplejsza sylwetka...”

W naszym fit parku mamy cztery podwójne urządzenia:
1. Biegacz – orbitrek
2. Prasa nożna – wioślarz
3. Surfer – twister
4. Wyciąg – krzesło
dodatkowo potrójny drążek do podciągania i dla równowagi….. szachownicę do ćwiczenia umysłu – szachy przynosimy swoje 😉

Pomysłodawcą projektu były Barbara Nowicka i Marlena Szulc z Rady Sołeckiej w Suchaczu, które przed spotkaniem we wrześniu 2013 roku na temat rozdysponowania funduszu sołeckiego 2014 przeprowadziły rozmowy z młodzieżą  z naszego sołectwa. Młodzież była zadowolona z pomysłu i pojawiła się na zebraniu wiejskim w pełni popierając przedstawiony plan swoimi głosami. Wyboru elementów do fit parku dokonali w większości Michał Nowicki i Marlena Szulc – zostało to jeszcze skonsultowane z przedstawicielem producenta.
Wszystkie plany wydatków funduszy sołeckich zostały zatwierdzone na Sesji Rady Gminy  w 2013roku  i skierowane do wykonania przez Urząd Gminy. Bardzo późne postawienie elementów spowodowane było oczekiwanym na zakończenie budowy świetlicy wiejskiej na pacu przy której miały zostać ustawione.

Fundusz sołecki jest narzędziem pozwalającym mieszkańcom małych miejscowości na realny udział w wydatkowaniu funduszy na swoim terenie. Część wydatków przekazywanych przez gminy na te fundusze jest refinansowanych z budżetu państwa dzięki czemu faktyczne wydatki gmin są mniejsze.

Na rok 2015 zgodnie z przedstawionym projektem uchwały Burmistrz Tolkmicka był przeciwny powstaniu funduszy sołeckich i został poparty przez część radnych w tym radną z Suchacza Aleksandrę Gierasimiuk. Dzięki zgłoszonemu przez Piotra Nowickiego „konkurencyjnemu” projektowi uchwały fundusz został przegłosowany 1 głosem i na wrześniowym spotkaniu mieszkańców sołectwa uzgodniono jego wydatkowanie w roku 2015. Istnienie funduszu sołeckiego w następnych latach będzie zależało od naszych nowych radnych Jolanty Grzebieli i Wiesławy Pokropskiej.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.